Krátke pojednávanie o selektivite a cenzúre

Autor: Peto Spaleny | 22.2.2013 o 18:26 | Karma článku: 11,45 | Prečítané:  655x

Stránka, na ktorej denne čítam správy, patrí súkromnému denníku. Patrí mu aj priestor, na ktorom mám umiestnený tento blog. Plne rešpektujem súkromné vlastníctvo - ak sa tento môj článok, prípadne celý blog, dostane mimo výber, či rovno zmizne z povrchu zemského, bude to OK, tento priestor mi bol len láskavo zapožičaný a je možné kedykoľvek mi ho odobrať. No predsa si dovolím...

Začnem už  dávno omieľaným disclaimerom - nie som rasista. Ak si ktokoľvek myslí že som, mýli sa, alebo klame. Nepovažujem žiadnu rasu za podradnú ani nadradenú, podobne ako mi je ukradnutý prázdny pojem „národ". No aby jedno mienkotvorné médium vyslovene masírovalo davy, tak to vážne jdu blejt, velebnosti.

 

Kofoly. Nedotknuteľní. Osadníci. Takto, a ešte kadejako ináč, si my blogeri, ako aj diskutujúci, pomáhame na označenie skupiny neprispôsobivých občanov tohto štátu. Vidíme, alebo si aspoň myslíme, že vidíme, ako vyzerá realita. Pri čítaní novín však zisťujeme, že asi žijeme v Matrixe: osobne poznám aj slušných Cigánov, klobúk dolu, no väčšinou z tohto etnika stretávam len rôzne pochybné indivíduá, prinajlepšom tlačiace neosvetlený vozík s určite poctivo nadobudnutým železom po ceste pre motorové vozidlá, prípadne v zhlukoch a hlučne sa pohybujúce po nákupných centrách (všetci rasisti okolo si reflexívne kontrolujú peňaženky a kabelky), či bezprízorné, zato s láskou (k detským prídavkom) narobené otrhané deti. Matrix ma však presviedča, že "Rómska komunita prekypuje umelcami, írečito sa hodlajúcimi niesť bremä údelu svojho".

 

Malý príklad - momentálne je na tomto portáli dostupný článok o „Rómke, čo maľovala holokaust" s odomknutou diskusiou - nie je problém, každý sa môže slobodne vyjadriť a zložiť poklonu tejto nedávno zosnulej umelkyni. Nik nemá dôvod pozastavovať sa nad tým, že bola označená za Rómku, ide predsa o pozitívne vykreslenie, preto je to OK. No to, že tlupa cigánov napadla policajtov, zasahujúcich pri krádeži v Levoči, to, že sa títo cigáni vyhrážali (to im vždy išlo) predavačkám a tiež policajtom, to je pre mienkotvorné médium dôvodom, aby v článku nespomínalo etnickú príslušnosť páchateľov (maskujeme sa za výrazy: „zákazník", „ľudia", „skupina") a aby zamklo diskusiu k článku.

 

Bravo! Tlieskam tým, čo si 23 rokov po Novembri '89 myslia, že takto sa mení zmýšľanie verejnosti. Tým, čo si neuvedomujú, že blázni a rasisti sa v diskusii diskvalifikujú sami, no na druhej strane že vykresľovanie cigánov v žiarivých farbách a najmä veľmi hlasné mlčanie o ich prejavoch, robí celej tejto otázke medvediu službu. Tí, čo sa už narodili s tým, že „každý cigán je zlý cigán", články o umelcoch aj tak nečítajú. No tí, čo uvažujú, nesúdia ľudí podľa pôvodu a vedia občas aj prižmúriť oko a prihliadnuť na sociálne a vzdelanostné zázemie, takto podvedome len nadobudnú odpor k tým, ktorých meno sa nesmie ani len nahlas vysloviť. Kedysi novinári o Sovietskom  Zväze servilne písali len krásne a rozohňovali sa nad tým, aký je úžasný a fantastický, ani slovko v zlom. Teraz sa tej istej „cti" dostalo našej diskriminovanej menšine. Nuž, niekto asi vie prečo. Ja nie. Ozaj, nájde si niekto tých pár minút a vysvetlí mi to? Vopred ďakujem...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Z tohto už Fico neutečie

Fico je svojim ľuďom verný za každých okolností.


Už ste čítali?