O pôvode peňazí

Autor: Peto Spaleny | 11.5.2012 o 19:24 | Karma článku: 10,53 | Prečítané:  1090x

Kedysi platil pevný kurz „sedem sliepok za jednu ovcu", neskôr Indiáni začali používať mušle, Feničania vynašli drahé kovy a napokon americká národná banka začala tlačiť ničím nekryté doláre.

Ale nie o histórii som chcel, skôr o prudkej súčasnosti. Dnes som si totiž prečítal článok, ktorý svedčí o ľudskej naivite čo sa týka peňazí. Čosi také ako keď som počul, že Cigáni si myslia, že štát odkiaľsi na každého občana dostáva každý mesiac určitú sumu peňazí a akýkoľvek pokus o zníženie ich sociálnych dávok preto logicky považujú za pokus bielych nechať si aj časť ich peňazí. Úsmevné, ja viem. No aj tak mi dnes skoro zabehlo.

V Pravde som čítal čosi o tom, že 87 percent živnostníkov u nás platí odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. Tí z nich, ktorí dovŕšili dôchodkový vek, sa teraz sťažujú na to, aký smiešne malý dôchodok dostávajú. Dokonca sa tam objavila aj prevratná veta v zmysle „štát mi umožnil, aby som platil také nízke odvody, nikdy ma však neupozornil na to, že budem dostávať také malé peniaze".

Z toho mi vyplynulo hneď niekoľko poznatkov:

  • - patrím medzi 13 percent živnostníkov,
  • - už chápem prečo sa na nás zamestnanci paušálne pozerajú ako na bandu odrbávačov,
  • - mať živnosť absolútne nie je zárukou aspoň elementárnej ekonomickej inteligencie a
  • - skutočne existujú ľudia, ktorí netušia odkiaľ pochádzajú všetky peniaze štátu.

Môžeme polemizovať o spravodlivosti nastavenia, ktoré neberie do úvahy celkovú sumu, ktorú človek počas svojho produktívneho veku odviedol do Sociálnej poisťovne, ale len obdobie posledných 10 rokov pred dôchodkom. Je mi ľúto ľudí, ktorí poctivo pracovali celý život a odvádzali časť svojho zárobku štátu, no v pokročilejšom veku stratili prácu a nie vlastnou vinou odvádzali menej...no hanbím sa za „samostatne zárobkovo činné osoby", ktoré si úmyselne znižujú vymeriavací základ s tým že „bude ako bude" a potom na staré kolená majú tú drzosť nariekať nad nespravodlivosťou systému.

Odkiaľ tie peniaze asi pochádzajú? ŽEBY z toho istého účtu, na ktorý každý mesiac prúdia peniaze, vyzbierané vo forme odvodov? Keď som taký šikovný, že štátu odvádzam minimum, teda si logicky nechávam viac, než na koľko mám podľa zákona nárok, mal by som byť aj dosť šikovný na to, aby som si tie peniaze odložil na prilepšenie k dôchodku, ktorý sa mi vypočíta podľa toho, čo som odvádzal.

Samozrejme, aj ja by som najradšej neplatil žiadne dane ani odvody a i tak si užíval dôchodok, no pretože už neverím na drakov, pravdovravných politikov ani samogeneráciu peňazí, skúsil som si dať dokopy dve a dve. A vyšlo mi, že kto prispieva veľa, dostane málo, a kto platí málo, dostane strašne málo. A kto si o sebe myslí že je vychcaný, mal by najprv porozmýšľať nad možnými dôsledkami a počítať s nimi. A tiež sa touto cestou ospravedlňujem zamestnancom, ktorí veľmi nemajú na výber, za tých živnostníkov, ktorí zneužívajú to, že na výber majú, a ešte aj majú tú drzosť otvárať si papuľu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?